flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз причин порушення процесуальних строків при розгляді Ульяновським районним судом цивільних справ за 2016 рік.

Аналіз причин порушення процесуальних строків

при розгляді Ульяновським районним судом цивільних справ за 2016 рік.

 

Даний аналіз підготовлений згідно плану роботи на І півріччя 2017 року.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

         Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.

         Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи у відповідності до вимог матеріального та процесуального законів.

Строки, встановлені ЦПК України є обов’язковими для судів та учасників судових процесів, оскільки визначають тривалість кожної стадії процесу або час, протягом якого має бути вчинено процесуальну дію. Зазначене є завданням цивільного судочинства. Відповідно до статті 157 ЦПК України, суд розглядає справи протягом розумного строку, але не більше 2 місяців з дня відкриття провадження у справі, а справи про поновлення на роботі, про стягнення аліментів – 1 місяця. У виняткових випадках за клопотанням сторін, з урахуванням особливостей розгляду справи, суд ухвалою може продовжити розгляд справи, але не більше як на 15 днів.

            Відповідно до ч.4 ст.122 ЦПК України, питання про відкриття провадження у справі або про відмову у відкритті провадження у справі суддя вирішує не пізніше 3-х днів з дня надходження заяви до суду або закінчення строку, встановленого для усунення недоліків, та не пізніше наступного дня після отримання судом у порядку, передбаченому ч.3 ст.122 ЦПК України, інформації про місце проживання (перебування) фізичної особи.

 

У 2016 році в провадженні Ульяновського районного суду:

 

- перебувало в провадженні позовних заяв – 492, у тому числі надійшло у звітному періоді 447;

- розглянуто - 431:  з ухваленням рішення – 378,  закриттям провадження -12;

- залишенням позову без розгляду -26;

- не розглянуто на кінець звітного періоду -61; зупинено провадження -2,

 

заяви окремого провадження: перебувало на розгляді - 65, в тому числі - 64 надійшло у звітному періоді;

- розглянуто - 64; з ухваленням рішення – 64, задоволено – 64; закриттям провадження -0

- залишенням позову без розгляду -0;

- не розглянуто на кінець звітного періоду - 1; зупинено провадження - 1.

 

Слід зазначити, що навантаження по розгляду суддями цивільних справ у 2016 році збільшилось, оскільки, при штатній чисельності 3 судді, суд працює у складі 2 суддів.

У звітному періоді має місце розгляд цивільних справ, що не розглянуті понад 2 місяці, понад 4 місяці, та в поодинококих випадках - понад рік. Загалом кількість цивільних справ, розглянутих Ульяновським районним судом у 2016 році понад «розумні строки» становить 17, що із кількості розглянутих 495 справ становить 3,4%.

 

Як показує аналіз, основними причинами відкладення розгляду цивільних справ є: неявка сторін та їх представників у судове засідання із поважних причин (хвороба, відрядження) та без поважних причин; клопотання сторін про перенесення розгляду справ у зв'язку з необхідністю надати суду додаткові докази, необхідні для всебічного і повного дослідження обставин справи, виклик свідків, надання додаткових документів, неявка у судове засідання представників сторін із підстав зайнятості їх у розгляді інших справ. У 9 випадках із 17 - провадження у справах зупинялось у зв’язку з проведенням різного роду експертиз (при розгляді справ щодо розірвання договорів оренди землі та визнання їх недійсними, при розгляді банківських справ, справ про визнання особи недієздатною та ін.), в одному випадку провадження у справі було зупинено у зв’язку з перебуванням відповідача на військовій службі.  Крім того, причиною порушення процесуальних строків є збільшення навантаження на суддів у зв'язку із надходженням до суду великої кількості справ та той факт, що суд працює у складі 2 суддів при штатній чисельності 3.

Суддями постійно уживаються заходи до розгляду цивільних справ у відповідності до вимог ЦПК. З метою прискорення розгляду цивільних справ у суді запроваджена практика погодження часу розгляду справи із адвокатами. У випадку їх зайнятості у іншому судовому процесі суд вимагає підтверджуючі документи. Сторонам та іншим особам, що беруть участь у справі, які проживають чи знаходяться за межами Благовіщенського району Кіровоградської області, пропонується, за наявності їх згоди, проводити судові засідання в режимі відеоконференцзв’язку.

З метою прискорення розгляду цивільних справ суддям необхідно рішуче виконувати норми ЦПК щодо заходів процесуального примусу й права вчинення процесуальних дій у відсутність учасника судового процесу; цілеспрямовано притягувати винних осіб до адміністративної відповідальності за неявку та неповагу до суду; аналізувати стан виконання запитів, інформацій, експертиз певними суб'єктами й невідкладно реагувати у випадках їх невиконання. Необхідно вжити заходів щодо усунення випадків незадовільної підготовки справ до судового розгляду, поверхового дослідження доказів і неналежного повідомлення учасників процесу, випадків необґрунтованого відкладення справ та зупинення провадження у справах. Реагувати на кожний факт зриву судового засідання.

З метою покращення здійснення правосуддя в Ульяновському районному суді постійно аналізується стан організації роботи суду, особлива увага зосереджена на дотриманні строків розгляду судових справ. Для запобігання порушень процесуальних строків при розгляді цивільних справ, з суддями та іншими працівниками суду постійно проводяться оперативні наради, на яких вказується на недопущення тяганини при призначенні та розгляді справ, звертається увага суддів на дотриманні вимог процесуального законодавства, що регулює організаційні питання забезпечення діяльності суду, наголошується на необхідність вжиття додаткових заходів щодо недопущення випадків безпідставного відкладення цивільних справ та посилення контролю щодо усунення обставин, які були підставою для зупинення провадження у справах.

  

 

 

Голова Ульяновського

районного суду                                                                              А.В. Терновенко

 

  

 

Виконала: помічник голови суду Ясінська І.М.