flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики розгляду кримінальних справ Ульяновським районним судом, що перебували в провадженні суду понад розумні строки за 1 квартал 2013 року

 

УЗАГАЛЬНЕННЯ

судової практики розгляду кримінальних справ Ульяновським районним судом, що перебували в провадженні суду понад розумні строки за 1 квартал 2013 року.

 

На виконання плану роботи Ульяновського районного суду Кіровоградської області за перше півріччя 2013 року Ульяновським районним судом Вінницької області проведено узагальнення розгляду кримінальних проваджень понад розумні строки , причини їх відкладення .

Метою проведення зазначеного аналізу є дослідження, підсумок, узагальнення стану якості та оперативності розгляду кримінальних справ та виявлення проблемних питань, що виникають при розгляді цієї категорії справ, причин, що сприяли виникненню даних проблем, їх найбільших характерних порушень чи неправильного застосування норм процесуального права, вироблення пропозицій для усунення причин, які сприяли виникненню даних проблем та обговорення нововведень для правильного застосування законодавства.

Об'єктом вивчення була інформація про строки розгляду кримінальних проваджень розглянутих Ульяновським районним судом Кіровоградської області за 1 квартал 2013 року.

Для проведення узагальнення розгляду кримінальних справ понад розумні строки використано статистику Ульяновського районного суду за 1 квартал 2013 року.

Аналізуючи стан дотримання розумних строків розгляду кримінальних справ за 1 квартал 2013 року у Ульяновському районному суді Кіровоградської області встановлено, що в провадженні суду за даний період перебувало 42 кримінальних проваджень , з яких 14 закінчено провадженням. Залишок нерозглянутих справ на кінець звітного періоду становить 38 кримінальних проваджень.

При проведенні аналізу встановлено, що при розгляді вказаних кримінальних проваджень судом дотримувалися вимоги ст.. 318 КПК України щодо строків розгляду справ та призначення їх до розгляду. По жодній справі вказані строки судом не порушувались.

Кримінально-процесуальним законодавством України конкретних строків розгляду кримінальних справ по суті не встановлено але такі строки мають бути розумними і такими, що забезпечують повний, об’єктивний та всебічний розгляд справ.

Загалом за 1 квартал 2013 року судом дотримувались розумні терміни розгляду кримінальних справ по суті. Однак при цьому мали місце випадки тривалого розгляду кримінальних справ.

Як свідчать статистичні данні, переважна більшість справ розглянута в короткі . Причини тривалого розгляду кримінальних справ наступні:

- нездійснення доставки до суду підсудних, які утримуються під вартою

- неявка підсудних в судові засідання –

- неявка свідків, потерпілих –;

Слід зазначити, що одними з найбільш вагомих та найпоширеніших причин відкладення справ є: неявка в судове засідання підсудних, свідків та потерпілих .

Найпоширенішою причиною відкладення цих справ були неявки свідків в судове засідання та неможливість розгляду справи без участі та допиту свідка саме в судовому засіданні.

Наряду з цією причиною тривалого розгляду кримінальних справ мали місце й інші не залежні від суду обставини, які суттєво впливали на строк розгляду справ.

Так, кримінальна справа за обвинуваченням Мельника Олександра Володимировича за ст.115 ч.1 КК України відкладалась слуханням по причині неявки в судові засідання свідків по справі 2 рази, неявка потерпілої -2 рази.

Одним з вагомих чинників цього є збільшення надходження до суду складних, багатоепізодних та великих за обсягом кримінальних справ по яким є декілька підсудних. В основному це кримінальні справи за обвинуваченням осіб в скоєні злочинів передбачених ст., 185, 307 КК України.

Відкладання розгляду справ через невиконання або неналежне виконання працівниками міліції, яким доручається такий привід, своїх обов'язків (зокрема ненадання суду матеріалів – рапортів та пояснень щодо причин його невиконання) позбавляє суд можливості приймати рішення щодо можливого розгляду справи за відсутності нез'явившихся осіб.  

На сьогодні привід підсудних, свідків, потерпілих є одним з проблемних питань кримінально-процесуального законодавства через неврегульованість та складність у виконанні постанов про привід органами внутрішніх справ.

Слід відзначити, що однією з причин тривалого розгляду кримінальних справ судом є неналежна якість проведення досудового слідства, у зв’язку з чим суд вимушений витребовувати нові відомості, дані, документи, додатково допитувати свідків, призначати експертизи, що призводить до тривалого розгляду справ.

 

В и с н о в о к :

Підсумовуючи проведене узагальнення слід відмітити, що Ульяновським районним судом не допускаються випадки необґрунтованого зволікання розгляду кримінальних справ та вживаються всі передбачені законодавством заходи з метою додержання розумних строків розгляду кримінальних справ, в тому числі особлива увага приділяється справам по яких підсудні утримуються під вартою.

Крім того, з метою недопущення безпричинного затягування судового розгляду та забезпечення оперативності відправлення правосуддя було б доцільно контролювати часові витрати розгляду справи. Обґрунтованою видається пропозиція, висловлена в юридичній літературі, щодо необхідності ведення в судах у кожній кримінальній справі спеціальної довідки, за аналогією довідки про рух кримінальної справи, з даними про всі часові витрати на проходження справи в суді до набрання вироком законної сили і звернення його до виконання. Відповідно, у такій довідці доцільно було б вказувати і витрати часу, пов’язані із застосуванням тимчасових зупинок судового розгляду у справі. Завершуючи розгляд вказаних проблем, наголосимо, що необхідність реформування окремих питань, пов’язаних із відкладенням розгляду і оголошенням перерви у судовому засіданні, викликається реаліями суспільного життя.