flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Аналіз причин вчинення кримінальних правопорушень неповнолітніми у 2016 році

 

АНАЛІЗ

причин вчинення кримінальних правопорушень

неповнолітніми у 2016 році

 

         На сьогоднішній день проблема правопорушень неповнолітніх є і залишається однією з гострих проблем українського суспільства. Злочинність серед молоді все більше набуває групового характеру.

         Поширення в суспільстві "фонових" та взаємопов’язаних із правопорушеннями явищ як алкоголізм, наркоманія, проституція, ВІЛ-інфекція (СНІД) підвищують рівень втягнення неповнолітніх до противоправних учинків.

         Значною мірою сприяють вчиненню злочинів неповнолітніми такі обставини, як безконтрольність з боку батьків, відсутність профілактичних заходів у роботі з «важкими» підлітками, їх незайнятість, вживання спиртних напоїв та наркотичних засобів, проблеми в сім’ях, безробіття батьків і відсутність у них коштів на утримання дітей.

         При здійсненні кримінального провадження щодо неповнолітніх суди зобов’язані забезпечити точне й неухильне застосування діючого законодавства, своєчасний та якісний розгляд, керуючись Конституцією України, Кримінальним кодексом України, Кримінальним процесуальним кодексом України, міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною радою України, зокрема Конвенції ООН про права дитини від 20 листопада 1989 року, Мінімальними стандартними правилами ООН, що стосуються відправлення правосуддя щодо неповнолітніх від 29 листопада 1985 року («Пекінські правила»), а також враховувати практику Європейського суду з прав людини.

Стаття 1 Конвенції про права дитини, проголошує, що дитиною є кожна людська істота до досягнення вісімнадцятирічного віку.

Сімейним кодексом України встановлено, що неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років (ст.6 СК України).

Найпоширенішим методом боротьби зі злочинністю неповнолітніх є запобігання їй.

Велике значення для профілактики злочинності серед неповнолітніх має процесуальна діяльність судів, що здійснюють провадження у кримінальних справах. Ефективні правові заходи, які суди застосовують щодо неповнолітніх, можуть реально запобігати вчиненню ними нових злочинів та виправленню підлітків. Здійснюючи правосуддя щодо неповнолітніх, суди мають забезпечити захист гарантованих Конституцією України прав і свобод як неповнолітнього обвинуваченого, так й інших учасників процесу.

        

         Так, на виконання завдання плану роботи Ульяновського районного суду Кіровоградської області проведено аналіз причин виникнення кримінальних правопорушень неповнолітніми у 2016 році. Для проведення аналізу були використані дані розгляду справ, розглянутих судом щодо неповнолітніх.

Аналіз статистичних даних, відповідно до звіту Ульяновського районного суду Кіровоградської області за 2016 рік у справах про злочини, вчинені неповнолітніми, свідчить, що рівень криміналізації у підлітковому середовищі в порівнянні з 2015 році знизився.

Так у 2016 році до Ульяновського районного суду надійшло 7 кримінальних проваджень відносно 10 неповнолітніх осіб, які судом розглянуто та прийнято наступні рішення:

- засуджено до позбавлення волі та звільнено від відбування покарання за ст..ст.75, 104 КК України - 6 осіб у трьох кримінальних провадженнях;

- затверджено угоди про примирення - з 2 особами у двох кримінальних провадженнях;

- відносно одного неповнолітнього провадження закрито, звільнено від відповідальності та передано під нагляд матері;

- відносно одного неповнолітнього застосовано примусові заходи виховного характеру.

У 2015 році судом розглянуто 14 кримінальних проваджень відносно 19 неповнолітніх осіб.

Слід зазначити, що усі вчинені неповнолітніми у 2016 році правопорушення кваліфіковані за ст.185 КК України. При цьому, у трьох випадках правопорушення вчинені за попередньою змовою групою осіб. Правопорушення вчинені неповнолітніми особами, які проживають у повноцінних сім’ях та в сім’ях з одним із батьків.

Дослідивши матеріали справ встановлено, що в деяких випадках неповнолітні виховувались у малозабезпечених сім’ях, та в деяких випадках - у неблагополучних.

 

         Таким чином, основними причинами правопорушень неповнолітніх є:

- соціально-економічний фактор - зубожіння населення; зростання рівня безробіття, зокрема серед молоді, оскільки усі правопорушення вчинені проти власності;

- несприятливе сімейне оточення (виховання в неблагополучних сім’ях, у неповних сім’ях);

- у взаємостосунках неповнолітнього в шкільному середовищі;

- негативний вплив позашкільного середовища: скорочення системи закладів дозвілля для неповнолітніх призводить до незайнятості вільного часу дітей та підлітків.

         Значною мірою сприяють вчиненню злочинів неповнолітніми такі обставини, як безконтрольність з боку батьків, відсутність профілактичних заходів у роботі з «важкими» підлітками, їх незайнятість, вживання спиртних напоїв та наркотичних засобів, проблеми в сім’ях, безробіття батьків і відсутність у них коштів на утримання дітей.

         На профілактику правопорушень неповнолітніх значний вплив має правове виховання дітей у сім’ї, яке на сьогоднішній день в Україні проводиться недостатньою мірою. Правове виховання – цілеспрямований процес, який передбачає озброєння вихованців правовими знаннями та вміннями й формування на цій основі правосвідомості та правової поведінки законослухняного громадянина.

         Профілактику правопорушень можна розглядати як усунення причин правопорушень, умов та обставин, що сприяють їх скоєнню; виявлення осіб, від яких можна очікувати скоєння правопорушення, та вплив на них за допомогою переконання та примусу. Суб’єктами профілактики правопорушень є державні органи та громадські організації, посадові особи й окремі громадяни, які цілеспрямовано на різних рівнях здійснюють заходи з виявлення та усунення причин та умов, що сприяють скоєнню правопорушень.

  

 

Голова Ульяновського районного суду

Кіровоградської області                                                        А.В. Терновенко 

 

 

 

  

 

Виконала: помічник голови суду Ясінська І.М.