flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики Ульяновського районного суду Кіровоградської області на тему: «Спрощене позовне провадження: новий досвід»

 

   З  15.12.2017 р. набрав чинності Закон України від 03.10.2017 № 2147-VIII «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» (далі – Закон № 2147-VIII), та розпочалося практичне застосування трьох цілком оновлених процесуальних кодексів, у тому числі й Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до ч.2 ст 19 ЦПК цивільне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку наказного провадження; позовного провадження (загального або спрощеного); окремого провадження.

   Однією з новацій здійснення цивільного судочинства є розгляд за правилами спрощеного позовного провадження. Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 4 ст. 19 ЦПК). Справи у порядку спрощеного позовного провадження суд розглядає протягом розумного строку, але не більше 60 днів з дня відкриття провадження у справі (ст. 275 ЦПК України).

   При вирішенні питання про розгляд справи в порядку спрощеного або загального позовного провадження суд враховує 8 аспектів: ціну позову; значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначити експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

   Усі малозначні справи мають розглядатися в спрощеному позовному провадженні. Однак не всі справи, які можуть розглядатися в порядку спрощеного провадження, є малозначними. Тобто, не слід змішувати малозначні справи та інші справи, що також розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження, але малозначними не є.

Це є важливим, оскільки судові рішення у малозначних справах не підлягають оскарженню в касаційному порядку (за деякими винятками). Натомість процесуальний закон не містить обмеження на касаційне оскарження судових рішень, ухвалених у інших справах, що розглянуті у порядку спрощеного позовного провадження, але не є малозначними.

   З моменту вступу в дію нового ЦПК України станом на 01.08.2018 року в провадження суддів надійшли 245 цивільних справ, із них: 225 справ позовного провадження, 20 справ окремого провадження, 13 справ - наказного провадження .

   Із 245 справ позовного провадження - 133 справи, що розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження, із яких 101 справа розглянута з винесенням рішень.  Таким чином, враховуючи наведене, майже половина справ позовного провадження, що надійшли на розгляд розглядаються в порядку спрощеного позовного провадження.

   До переліку малозначних справ, які були розглянуті в порядку спрощеного провадження за вказаний період увійшли справи про:

Серед типових справ є цивільна справа № 402/1489/17 за позовом ПАТ КБ « Приватбанк» до Галатін Катерини Миколаївни про стягнення боргу по кредитному договору у сумі 12 216 грн. 20 коп. У даному випадку ціна позову склала 12216 грн. 20 коп.

Цивільна справа №402/137/18 за позовною заявою Пустовіт Тетяни Володимирівни до Вільхівської сільської ради Благовіщенського району про визнання права власності на житловий будинок з господарськими будівлями за набувальною давністю. У даному випадку ціна позову склала – 224 268 грн. 00 коп.

Цивільна справа №402/1480/17 за позовною заявою Козінської Майї  Іванівни до Побережець Лілії Миколаївни  про виділення частки житлового будинку в натурі. Ціна позову склала 90404 грн. 00 коп.

Цивільна справу №402/511/18 за позовною заявою Ніколаєвої Людмили Антонівни до Ніколаєва Петра Михайловича про стягнення аліментів на період навчання. Ціна позову не визначена.

Цивільна справа №402/476/18 за позовною заявою Нижника Олега Вікторовича до Турецького Олексія Анатолійовича про визнання права власності на нерухоме майно. Ціна позову склала – 5000 грн. 00 коп.

Серед малозначних справ, які надійшли до суду за вказаний звітний період категорії справ, що становлять суспільний інтерес або виняткове значення для учасників справи в прова не надходили.

         Також в провадження судді Ясінського Л.Ю. не надходили малозначні  справи незначної складності з ціною позову, що не перевищує п’ятсот розмірів прожиткового мінімум для працездатних осіб.

         Категорії справ що віднесені до незначної складності категорії малозначних , у яких  не можливо  встановити  ціну  позову та були розглянути суддями за вказаний період є :

Прикладом таких справ є цивільна справа №402/32/18 за позовною заявою Любацького Олега  Васильовича до Комахідзе Звіада, третя особа Луполовська сільська рада Благовіщенського району про зняття з реєстраційного обліку. Ціна позову не визначена;

           За період з 15.12.2017 року по 01.08.2018 року надійшла справа у трудових правовідносинах, а саме цивільна справа №402/161/8 за позовом Бондара Олега Васильовича до відповідача державного навчального закладу "Благовіщенський професійний ліцей" про поновлення на роботі та виплату заробітної плати за час вимушеного прогулу, стягнення моральної шкоди, справа залишена без розгляду у відповідності до п.5 ч.1 ст. 257 ЦПК України.   

   Ухвали про перехід до розгляду справ із спрощеного до загального позовного провадження не виносились. Окрім того, апеляційні скарги з підстав, визначених п.7 ч.3 ст.376 ЦПК України, сторонами не подавались.

     Нова процедура спрощеного провадження, зокрема й щодо розгляду малозначних спорів, потребує формування суддями та адвокатами власного досвіду забезпечення вирішення завдань цивільного судочинства - справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду і вирішення цивільних справ за новими правилами.

ЦПК, як і інші процесуальні кодекси, містить чимало помітних нових процесуальних інструментів та правил, які заслуговують на увагу з точки зору практичного застосування. Однією з таких новацій є здійснення цивільного судочинства за правилами спрощеного позовного провадження.

Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ, що виникають з трудових відносин, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч. 4 ст. 19 ЦПК). Ідея запровадження цієї новації очевидна – «полегшити життя» і сторонам правових конфліктів, і судам, дозволивши судовий розгляд певної категорії справ за коротшою процедурою, простішою в порівнянні з загальним порядком.

        Щодо проблемних питань спрощеного позовного провадження  це питання у яких випадках суд може перейти до  від спрощеного провадження до загального позовного провадження (окрім подання зустрічного позову та збільшення позовних вимог, розмір яких перевищує 500 розмірів прожиткового мінімуму), якщо провадження відкрито до набрання чинності новою редакцією ЦПК але сторони бажають її розглядати в порядку спрощеного позовного провадження, з якої стадії необхідно розглядати справу?

     Таким чином, судова практика має виробити чіткі, прозорі, зрозумілі критерії для віднесення тієї чи іншої категорії справ до малозначних і відповідно для розгляду цих справ у порядку спрощеного провадження.

 

                      

                          

 

      Голова Ульяновського

      районного суду                                                                          А.В.Терновенко